Kniha o kníhkupectve a jeho zákazníkoch


Za knihu ďakujem vydavateľstvu Grada ♥

Natália a Nathan majú dve dospelé deti a sú vo veku, kedy uvažujú o začiatku novej životnej etapy. Rozhodnú sa, že opustia Paríž a vydajú sa do pôvabného stredovekého mestečka Uzѐs na juhu Francúzska. Natália tam objaví malé kníhkupectvo, ktoré ju očarí natoľko, že sa rozhodne splniť si svoj dávny sen. Kúpi si ho a konečne môže naplno tráviť čas so svojimi milovanými knihami a ich čitateľmi.
Vďaka svojej láskavosti, empatii a pozitívnemu prístupu k životu si Natália veľmi rýchlo získava srdcia návštevníkov obchodíka a postupne sa stávajú jej priateľmi. A tak toto pôvabné miesto plné úžasných kníh ožíva skutočnými príbehmi Natáliiných zákazníkov – či už je to mladučká Cloé s problematickým vzťahom s prísnymi rodičmi, neúnavný cestovateľ Filip, slepý legionár Tarik či poštár Arthur, snívajúci o živote herca...

Dobrá kniha je balzamom na dušu a liekom na rôzne neduhy a Natália vie odporučiť tú pravú na každý z nich. Nie nadarmo sa vo Francúzsku hovorí „joie de vivre“.

 Zbožňujem knihy z francúzskeho prostredia. Vždy som k tejto krajine inklinovala a jej atmosféru z kníh priam nasávam.
V tejto knihe sa však nenájde len milovník všetkého francúzskeho, ale na svoje si prídu najmä knihomoli, ktorí berú svoj vzťah ku knihám naozaj vážne a na vyššej úrovni.
Myslím, že každý z nás, ktorí knihám venujeme veľa času a tešíme sa z každej strany, by sme si to aspoň na malý moment chceli vymeniť s Natáliou (pracovníkom kníhkupectiev tíško závidím).
Je skvelé, ak čítate a ak máte niekoho s rovnakou záľubou i vo vašom okolí. No ešte lepšie je, ak čítate rovnaké knihy a môžete sa tak deliť o pocity, ktoré vo vás vyvolali.
Presne o tomto tento príbeh bol - o knihách a ich čitateľoch.

Námet ako taký bol veľmi jednoduchý, no v jednoduchosti sa skrýva krása.
Natália sa jedného dňa spontánne rozhodla, že si v Uzѐs, kde sa s manželom presťahovali, kúpi kníhkupectvo.
Netrvá dlho a do obchodu s knihami zavíta prvý zákazník.
Krátka kapitola o osude každého z čitateľov v Natáliinom kníhkupectve sa začína krásnou ilustráciou, ktorá ich vystihuje.
Takto som mala možnosť spoznať deväť (s Natáliou desať) knihomoľov, ktorí čítajú rôzne žánre a medzi nimi súčasných autorov alebo klasikov. Týmto krokom mi bola predstavená pestrá škála kníh - od romantických, cez cestovateľské, lifestylové, až po tie najznámejšie francúzske diela.
Myslím, že čitateľ sa môže mnohými inšpirovať. Ja sama som si pár titulov hľadala na internete a rada by som po nich siahla, ak by boli dostupné v slovenskom jazyku, čo, bohužiaľ, nie sú. 

„Román o krásnych knihách, ich čitateľoch a malebnom mestečku na juhu Francúzska."


Natália bola veľmi sympatická postava, ktorá uvažovala veľmi rozumne, ľudsky, bez predsudkov. Každý u nej našiel porozumenie a mohol dostať dobrú radu.
Všetky minikapitoly boli v podstate o Natálii, no v každej z nich sa objavil niekto iný, kto navštívil jej kníhkupectvo a nechal si poradiť. Títo zákazníci boli spestrením jej všedných dní, ktorých sa v starobe obávame.
Natália bola ale plná elánu, radosti, lásky a vždy vedela, čo povedať.

Autor mi taktiež priblížil kraj, v ktorom sa Uzѐs nachádza. Vyobrazil ho ako taký malý raj na zemi, kam by som sa určite raz chcela pozrieť, pretože naozaj existuje.
Taktiež som sa veľmi tešila z početných citátov, či už tých autorských, alebo prevzatých od iných spisovateľov. Mnohé som si aj zapísala, takže odporúčam si k tejto knihe nachystať aj poznámkový blok.

Kníhkupectvo na Bylinkovom námestí je veľmi príjemná kniha do prichádzajúcich jarných dní. Prináša sympatické postavy s rôznymi osudmi, krásne francúzske historické mestečko a veľa veľa kníh.
Zároveň podporuje čitateľa k nebojácnosti, aby sme spoznávali nových ľudí, skúšali nové veci, žili v prítomnom okamihu a robili to, čo nás baví.

Žiadne komentáre:

Používa službu Blogger.